Εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 17 Νοέμβρη 2023 πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός για τα 50 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές του σχολείου μας συνεργάστηκαν, δημιούργησαν, απήγγειλαν, τραγούδησαν και αποτύπωσαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το χρονικό του ξεσηκωμού των φοιτητών του Πολυτεχνείου κατά του καθεστώτος της δικτατορίας. Κατέδειξαν την σημασία διεκδίκησης των δικαιωμάτων της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ, της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, της ΠΑΙΔΕΙΑΣ, της ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ και της ΙΣΟΤΗΤΑΣ για κάθε άνθρωπο! Οι νέοι του 1973 έθεσαν τους οδοδείκτες για ένα καλύτερο μέλλον και θα συνεχίσουν να αποτελούν σημείο αναφοράς για κάθε νέα γενιά που οφείλει να μάχεται και να διεκδικεί έναν καλύτερο κόσμο!

Το γενικό συντονισμό και την επίβλεψη της γιορτής είχαν οι καθηγητές: Χρόνη Αναστασία και Γιώργος Τσαπράνης.

«Και τα κορίτσια και τ’ αγόρια που μιλούσαν,

τρεις μέρες και τρεις νύχτες δεν μετρούσαν,

δοκίμαζαν τις λέξεις με αγωνία,

κι αλλάζανε ρυθμό στην ιστορία.»

[1050 ΧΙΛΙΟΚΥΚΛΟΙ» Κωστούλα Μητροπούλου]